Daisypath Happy Birthday tickers
ماساژ 1 - دلبند
 
 
 
ماساژ 1
ساعت ٤:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱٠/٢۱  

در این پست می خواهم راجع به ماساژ کودکان توضیحاتی بدهم. پزشک سوشیانس معتقد است که ماساژ باید از پایان سه ماهگی شروع شود. اما کتاب ماساژی که در اینجا رفرنس قرار می دهم معتقد است که از زمان تولد حتی نوزادان نارس را هم می توان ماساژ داد. سوشیانس که اوایل اصلا اعتماد نمی کرد و به محض اینکه سعی می کردم ماساژش دهم عصبی می شد و با بدبینی خودش را جمع می کرد. اما به مرور زمان آمادگی و پذیرشش خیلی بیشتر شده است. به همین خاطر من به حرف پزشکش گوش کردم و ماساژ اصولی را رسما از هفته دیگر که به امید خدا سه ماهه شود، شروع می کنم.

کتابی که خلاصه اش را برای شما می نویسم، ماساژ کودک نام دارد و نوشته آلن هیث و نیکی بین بریج و ترجمه ناهید آزادمنش از مجموعه کتابهای دانه از انتشارات صابرین است و از استندهای کتاب فروشگاه شهروند خریده ام.

چرا ماساژ می دهیم؟

به طور خلاصه، منافع ماساژ برای کودکان شامل احساس امنیت، سلامت و تندرستی کل بدن، رشد جسمی و مهارت های اجتماعیست.

منافع ماساژ برای والدین آرامش و راحتی، حساس شدن نسبت به کودک، ایجاد اعتماد به نفس و ایجاد ارتباط بین والدین و کودک است.

 

از چه روغنی استفاده کنیم؟

روغنهای طبیعی مانند روغن بادام و کنجد بهتر از روغنهای مصنوعی هستند و کمتر پوست را تحریک می کنند.

 

مقدمات:

1-     اتاق را گرم کنید.

2-     کودک را در فاصله بین دو شیر خوردن در حالیکه یک ساعت از شیر قبلی گذشته باشد، ماساژ دهید.

3-     عوامل مزاحم مثل صدای رادیو و تلویزیون را قطع کنید.

4-     کودک را برهنه کنید و پوشکش را هم باز کنید.

5-     کودک را روی حوله ای نرم بخوابانید.

6-     با تکنیک های آرامش بخشی ابتدا هر نوع تنش را از خود دور کنید.

 

توضیح:همه حرکات ذیل را یکی چند بار تکرار کنید.

 

ماساژ دستها و بازوها:

دستهایتان را روی شکم کودک قرار دهید. نوک انگشتان به سمت بالا باشد. هر دو دست را به آرامی و هماهنگ از بالای قفسه سینه به طرف شانه بکشید. انگشتان را روی شانه ها حلقه کنید و بازوها را در دست نگاه دارید. حرکت ماساژ را از بازوها به طرف پایین و تا مچ ها و بعد انگشتان ادامه دهید.

در مانور بعدی، انگشت سبابه و شست هر دو دستتان را دور بازوی کودک حلقه کنید و به آرامی با حرکات دورانی از بالا به پایین حرکت کرده و دستهایتان را در جهت مخالف هم بچرخانید.

مچ دست کودک را بگیرید. کف دستش را از مچ تا نوک انگشتان با انگشت شست خود ماساژ دهید. انگشتانش را بین دو انگشت سبابه و شست خود یکی یکی باز کنید و ماساژ دهید.

 

ماساژ سینه:

انگشت وسط و سبابه هر دو دست را روی مرکز قفسه سینه کودک بگذارید و به طور هماهنگ در اطراف سینه های کودک به صورت چرخشی حرکت دهید و دوباره دست را به طرف مرکز قفسه سینه بیاورید.

 

ماساژ شکم:

یکی از دستهایتان را به طور افقی روی شکم کودک درست زیر قفسه سینه قرار دهید. به آرامی به طرف پایین شکم را ماساژ دهید. دست دیگر باید پایین شکم قرار گیرد و ضمن ماساژ تماس با بدن کودک قطع نشود. بعد بدون اینکه تماس را قطع کنید جای دستها را عوض کنید و این بار با دست دیگر ماساژ را ادامه دهید.

در مانور بعدی، دو انگشتتان را نزدیک ناف کودک بگذارید. با حرکات مارپیچی به صورت ساعتگرد حرکت کنید و دوایر را بزرگتر کنید تا به کشاله سمت راست برسید.

در مانور سوم شکم را یک مربع در نظر بگیرید و با کف دست از کشاله سمت راست اضلاع را به طور ساعتگرد بپیمایید تا مربع کامل شود.

 

ماساژ پا، ساق پا و ران:

مچ پای کودک را با یک دست بگیرید. دست دیگر را به طور افقی در قسمت بالای ران قرار دهید به طوری که انگشتانتان به سمت داخل پا باشد. مچ دستتان را به طرف بیرون بچرخانید. انگشتانتان را در قسمت پشت پا مثل بادبزن باز کنید. تا در حالی که شستتان به سمت بالا قرار دارد و بقیه انگشتانتان به سمت پایین، ران را نگاه دارید.

قسمت بیرونی پا را به طرف پایین تا مچ پا ماساژ دهید. مچ پا را همچنان در دست خود نگاه داشته، این بار قسمت درونی پا (پشت پا) را از بالا تا پایین ماساژ دهید.

در مانور بعدی هر دو دست خود را در کنار هم روی یکی از رانهای کودکتان قرار دهید و به دور ران او بپیچانید. از بالا تا پایین دستان خود را در خلاف جهت هم بچرخانید.

 

ماساژ کف و انگشتان پا:

پای کودک را در دست بگیرید طوری که انگشتان به سمت بالا باشد و زانو کمی خم شده باشد.شستتان را روی کف پا درست در زیر انگشت کوچک وی و انگشت سبابه تان را روی همان ناحیه پا بگذارید. همانطور که کمی فشار می دهید با حرکات دورانی تا پاشنه پایین بیایید و همین حرکت را برای طرف دیگر پا و سپس پای دیگر تکرار کنید.

در مانور دیگر، نرمه پشت پای کودک خود را بگیرید و در حالیکه زانو خم است، به طرف پاشنه پا حرکت کنید.

در نهایت، با یک دست پای کودک را نگاه دارید و با دست دیگر انگشتان پایش را دانه دانه به آرامی فشار دهید و کمی بکشید.

 

اتمام حرکات ماساژ در قسمت جلوی بدن:

دست چپ خود را روی شانه چپ کودک بگذارید. با حرکتی مورب قطر بدن را طی کرده تا به مچ پای راست برسید. بعد اول دست راست را روی شانه راست کودک بگذارید و بعد مچ پای راست را رها کنید. یعنی تماس خود را با بدن کودک به یکباره قطع نکنید. بعد دوباره همان حرکت را از شانه راست تا مچ پای چپ تکرار کنید.

 

در قسمت بعد، ماساژ پشت بدن و سر و صورت را توضیح می دهم.

کوچولوهایتان را ببوسید.قلب