Daisypath Happy Birthday tickers
مادری 8 - دلبند
 
 
 
مادری 8
ساعت ٥:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱٠/۱۱  

در کامنت دونی پست قبل، بعضی از دوستان خواسته بودند راجع به فعالیت های پرورشی با سوشیانس توضیح بدهم. کار خاصی نیست. اطمینان دارم که همه شما مادران عزیز خیلی بیشتر از اینها را انجام می دهید. چیز قابل عرضی نیست و فقط محض ادب و قولی که داده ام می نویسم.  ضمنا باید بگویم که تمرینات ذیل مربوط به سن فعلی سوشیانس است و بچه هر چه بزرگتر شود، سطح آنها نیز به طبع ارتقا خواهد یافت.

هر روز:

 • بغلش می کنم و همراه با موسیقی آرامی می رقصیم. سوشیانس مثل پدرش ترس از ارتفاع دارد. در حالیکه سفت به خود چسبانده امش، می چرخانمش و کمی ریتم حرکاتم را تند می کنم تا ترس از افتادن به مرور جای خود را به احساس امنیت بدهد.
 • برایش یک پلی مت یا بیبی جیم عالی مارک ساسی خریده ایم. از همه انواع مشابهش که دیده ام عروسک و اسباب بازی بیشتر دارد. موزیکال است و مهمتر از آن می توان آهنگهای دلخواه را از طریق اتصالش به ام پی تری پلیر برای بچه پخش کرد. روزها داخل آن می گذارمش تا تحریکات حسی اش با دیدن رنگها و شکل های مختلف آن بیشتر شود. دو تا آینه هم دارد که سوشیانس تصویر خود را در آن نگاه می کند و با آن حرف می زند. (نه چک زدیم نه چونه- داداشش اومد به خونه!) دو تا از حیواناتش رقص نور هم دارند که سوشیانس هر بار با تعجب مدتها میخ آنها می شود. عروسکهایش هم صداهای مختلفی از خود درمی آورند. ضمن سرگرمی بسیار آموزنده نیز هست.
 • هر روز با عروسکهایش برایش نمایش عروسکی اجرا می کنم. با شعرهای فی البداهه و ساده حیواناتش را جلویش می گیرم و تکان می دهم و او هم ذوق می کند. مثلا این جور: سلام سلام آقا سوشیانس/خوب هستین؟ خوب هستین؟/به جا آوردین؟/الاغم/ الاغم و الاغم/ آقا پسری نازتو برم. چه نازی!/ یه بوس بده از این ور/ یکی دیگم از اون ور(لب خره را به لپ های سوشیانس می چسبانم. سوشیانس هم می خندد) یا چرت و پرتهایی از این دست. یا اینکه حیوانات را دانه دانه جلویش می گیرم. اسم، رنگ و صدای هر کدام را به او می گویم. سعی می کنم حالتی آوازگونه هم به لحنم بدهم تا برایش جذاب تر شود.
 • او را جوری بغل می کنم که پشتش به شکم من(همان شکم هالیوودیم که وصفش در چند پست قبل رفت!) چسبیده باشد و در همان حالت او را در اتاقها می چرخانم و راجع به وسایل خانه با او حرف می زنم. مثلا این جور: سوشیانس ببین این آینه اس. ببینیم توش چیه! وای چه پسر ماهی. اسمش چیه؟. آها. اسمش سوشیانسه! اونم مامیشه. مامیش خیلی دوووووسش داره. ببین بوسش می کنه!
 • پوشکش را باز می کنم و حرکات کششی نرمی به پاها و سپس تمام بدنش می دهم. طبق نظر پزشکش، ماساژ اصولی با روغن باید در پایان سه ماهگی انجام شود. بعد روکش نرمی رویش می اندازم تا برای خودش دست و پا بزند. (او هم به میل خودش تکنو می زند و جیش می کند و حالش را می برد.) البته، برای این کار دمای اتاق را باید بیشتر کنید و در صورت جیش کردن، سریع رو انداز و زیراندازش را عوض کنید تا سرما نخورد.
 • آویز تختش را برایش چند بار کوک می کنم و در همان حین خودم هم شعر می خوانم و دست می زنم. بال در می آورد.
 • مدام خوراک فکری برایش فراهم می کنم. در حالیکه به موسیقی کلاسیک گوش می کند، جلوی چشمش اسباب بازی و اشیا رنگی می گذارم که حسهای شنوایی و بیناییش به موازات هم تقویت شوند. شش تا سی دی موسیقی کلاسیک از سری بیبی انشتین از فروشگاه نی نی سایت برایش خریده ایم. عالیست. آثار بزرگ دنیا را با سازهای بچه گانه نواخته اند. قیمت هر سی دی 5000 تومان است و اگر بیشتر از 20000 تومان خرید کنید، هزینه پست حذف می شود.
 • تا جایی که صدای انکر الاصواتم اجازه دهد، برایش لالایی و آواز می خوانم. از همه بیشتر یه پسر دارم شاه نداره (با عرض معذرت از ترانه سرایش برای تحریف شعر) را دوست دارد. برایش قصه های کوتاهی تعریف می کنم که قهرمان همه آنها خودش است. انشالله از سه ماهگی برایش کتاب قصه های مصور می خریم و از روی کتاب برایش می خوانم.
 • هر کاری را که در رابطه با او انجام می دهم، برایش توضیح می دهم. مثلا وقت پوشک عوض کردن: آفرین پسر گلم که به من گفتی جیش های نامهربون گل و بلبل (با عرض معذرت) رو محاصره کردن. باید زودی بریم جیشا رو بشوریم و گل و بلبلو صفایی بدیم! جیش و پی پی جاشون تو پوشکه نه بدن نازت. زودی بگو بیان بیرون، برن خونشون! به به! چه حالی برد گل و بلبل!!!!!!! با آب گرم شستیمش حالا هم می ذاریمش تو پوشک خشک تمیز! یا وقت شیر مادر خوردن: خاله می می ها خیلی دوست دارن سوشیانس جونم. صب تا شب پای گاز وایمیسن و همش برات آشپزی می کنن و شیرای خوشمزه درس می کنن!! تو هم خیلی دوسشون داری. مگه نه؟ ببین خاله می می چی میگه. میگه: سوشیانس جونم بفرما سر میز، نهار آماده اس! (شخصیت پردازی رو داشتین؟!). شیر خشک را هم بدون هیچ تبلیغاتی و در سکوت به او می دهم.

 • زیاد بغلش می کنم. زیاد نوازشش می کنم و زیاد می بوسمش.

 • از فردا کار با سری کتابهای افزایش هوش سه تا شش ماه را آغاز می کنم.

در آخر، بار دیگر کتابهای خوبی را که درزمینه بارداری و پرورش کودک پیدا کرده ام و اکثرش را خوانده ام، با شما در میان می گذارم:

1-     به بچه ها گفتن، از بچه ها شنیدن اثر الین مازلیش و آدل فابر

2-     کودک، خانواده، انسان اثر الین مازلیش و آدل فابر

3-     رابطه والدین و کودکان اثر دکتر هایم جینات

4-     همه کودکان تیزهوشند، اگر... اثر دکتر میریام استاپرد

5-     همه مادران سالمند، اگر...

6-     بارداری به زبان آدمیزاد اثر دکتر جوان ستون و همکاران

7-     خواب کودکان اثر دکتر سوزان ای. گاتلیب

8-     مهارت های کودک اثر دکتر میریام استاپرد

9-     تغذیه و تربیت کودک اثر دکتر بنیامین اسپاک

10- از کودکان خود نابغه بسازیم اثر آن پولکینن