Daisypath Happy Birthday tickers
سفر به مالزی 2 - دلبند
 
 
 
سفر به مالزی 2
ساعت ٩:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۳۱  

بلندی های برجایا
این مجموعه با بناهایی به سبک معماری قرن شانزدهم دهکده های منطقه آنراس فرانسه، یک منطقه تفریحی کوهستانی در فاصله چهل و پنج کیلومتری از شهر کوالالامپور و در ارتفاع بیش از 2700 پایی است. این مرکز تفریحی در منطقه بوکیت تینگی و از مناطق خوش آب و هوای اطراف کوالالامپور قرار دارد که هوای آن در شب بسیار خنک و مطبوع بوده و در هنگام صبح نیز مه صبحگاهی منطقه منظره بسیار دل انگیزی را برای بازدید کننده مجسم می کند.

بخش اصلی این مرکز را هتل بزرگ و زیبایی تشکیل می دهد که پیش تر قلعه بوده و در دوسوی یک خیابان کوچک، هتل های کوچک تر دیگری حال و هوای روستاهای اروپایی را برای بازدید کننده زنده می کنند.
اجرای ر ق ص های قدیمی اروپایی هم از جاذبه های بسیار جالب این منطقه است.
در مسیر بازگشت شاتل هایی هستند که علاقه مندان را تا باغ ژاپنی برده و از آنجا دوباره به همین نقطه بازمی گردانند. در باغ ژاپنی، می توانید لباس کیمونو و سامورایی بپوشید و با پس زمینه ی خانه و باغ ژاپنی عکس بگیرید.

پارک آبی سان وی لاگون مالزی
مجموعه تفریحی سان وی لاگون که بیشتر به خاطر پارک آبی آن معروف می باشد، یک مجموعه تفریحی و توریستی بزرگ می باشد که در سال 1993 افتتاح شده و در چند سال گذشته، همواره  رتبه اول را درجذب گردشگر در مالزی را به خود اختصاص داده است.

مجموعه پارک سان وی لاگون از 5 پارک مجزا به شرح ذیل تشکیل شده است که هریک از آنها مجموعه بزرگ و بی نظیری از سرگرمی هاست:پارک آبی،  پارک سرگرمی ها،  پارک بی نهایت،  پارک حیوانات(باغ وحش) و پارک وحشت
در دنیای آب این مجموعه، استخر های بازی و شنای کودکان و بزرگسالان، استخر موج، رودخانه خروشان و سرسره های بزرگ و متنوع آبی طراحی و اجرا شده است. دو برج قلعه مانند در دو سوی این پارک قرار دارد و مابین این دو برج، یک پل کابلی با کف چوبی در ارتفاع بسیار بالا کشیده شده است که عبور از روی آن هیجان انگیز و دیدنی است. این پل عرضی حدود یک متر و طولی حدود دو کیلو متر دارد و از روی آن می توان پارک آبی را از بالا نظاره کرد.
سر خوردن از سرسره های آبی (با تیوپ و یا بدون تیوپ)، گردش در یک مسیر آرام آبی بر روی تیوپ بادی و گذر از زیر تونل ها و آبشار های مصنوعی ساخته شده، از دیگر زیبایی های این مجموعه است. در این مجموعه زنان و مردانی با لباسهای سرخپوستی و با نیزه ای در دست و صورت های رنگی با مردم عکس می گیرند. در قسمتی دیگر، یک سطل بزرگ در ارتفاع وجود دارد که به مرور از آب پر می شود و بر روی افرادی که زیر آن لحظه شماری ریختن آب را می کنند، واژگون می شود و سپس فریاد شادی آنها از ریختن این آب به هوا بر می خیزد.
شهربازی از دیگر قسمت های این مجموعه بزرگ است. بازی های بزرگ و هیجان انگیزی که واقعا انسان حتی از دیدن آنها وحشت می کند، چه رسد به سوار شدن در آنها. باغ وحش از دیگر سرگرمی های آن است که برای بچه ها جذابیت بیشتری دارد و سوشیانس از دیدن حیوانات مختلف در آن خیلی هیجان زده شد.
پارک وحشت یا اسکریم و پارک بی نهایت یا اکستریم مناسب بچه ها نیست و فقط بزرگسالان می توانند از آن استفاده کنند.

باغ دریاچه ای کوالالامپور
باغ دریاچه ای کوالالامپور، پارک اصلی و مهم شهر می باشد که مساحتی بیش از 200 هکتار را در بر میگیرد . این باغ حفاظت  شده در اطراف دو دریاچه ساخته شده است که چشم اندازی از غنچه های مناطق گرمسیری . درختان و بونه های تزئینی با مجسمه های وزین ، درختان مردابی باشکوه و پارک های جالب و دیدنی دارد .

در محیط زیبای این پارک، مسیری هم برای افرادی که علاقه مند به پیاده روی و ورزش می باشند، در نظر گرفته شده است. چمنزارهای گسترده و انبوه و تپه های موج دار و باغ های زراعتی قرار دارد. این مجموعه، شامل امکانات وسیعی از قبیل زمین بازی، مسیرهایی برای پیاده روی باشگاه های ورزشی ، قایق رانی می باشد.
اینجا به ریه ی سبز کوآلالامپور معروف است و برای بازدید از آن هیچ هزینه ای دریافت نمی شود. درست در داخل شهر و در نزدیکی مراکز معروفی همچون مسجد و موزه هنرهای اسلامی، باغهایی حاوی مکان های پر طرفدار برای بازدید بنا نهاده شده اند. قدیمی ترین باغ دریاچه کوآلالامپور مراکزی همچون یادمان ملّی، پارک آهوان، پارک پروانه ها، پارک پرندگان، باغ ارکیده و باغ گیاهان را به یکدیگر پیوند داده است.

برج مخابراتی کوالالامپور
این برج با ارتفاع 421 متر پنجمین برج بلند دنیا به شمار می رود . سالن بازدید آن، در طبقه ی اول بالای برج در ارتفاع 228 متری قرار دارد .

موزه ملی
موزه ملی مالزی در بنایی به سبک خانه‌های ساراواک (یکی از دو ایالت مالزی) دهه ۱۹۶۰ میلادی قرار دارد، این موزه مجموعه نمایشگاه‌هایی از تاریخ، اقتصاد، هنر‌، صنایع و فرهنگ مالزی را به نمایش گذارده است. گالری‌ها به آرامی در حال نوسازی هستند اما به نظر می‌رسد که بیشتر ویترین‌ها به دست‌آورد‌های امروزی اشراف و سیاست‌مداران مالایی اختصاص یافته‌اند.

ازجالب‌ترین بخش‌های موزه، می‌توان به ویترین‌های فرهنگی در بنای اصلی، گنج‌هایی از کشتی‌های غرق‌شده و خانه‌ای پادراز در حیاط که قبلاً به سلطان ترنگانو تعلق داشته است، اشاره کرد.

معبد تین هو
این معبد با شکوه چینی که بر فراز یک تپه واقع گردیده در واقع نسبتا نوساز بوده و در سال 1989 بنا گردیده و وقف سه الهه چینی از جمله (Thean Hou ) شده است . تازه ساز بودن این معبد معماری سنتی آن را تحت تاثیر قرار نداده و با ستون های سرخ فام خود برای آنانی که به معبد وارد می شوند، نوید بخش سعادت و خوشبختی است و هر دو نماد معماری سنتی و نوین را به نمایش می گذارد . وجود تندیس هایی زیبا از 12 حیوان صور فلکی چینی در این معبد باعث شده بسیاری از چینی ها این محل را برای مراسم عروسی خود برگزینند . همچنین زائران و بازدید کنندگان می توانند برای آگاهی از طالع خود از طالع بینانی که در معبد حضور دارند، بهره بگیرند.

موزه هنر‌های اسلامی
موزه هنر‌های اسلامی مالزی، تاریخ اسلام در مالزی را در موزه هنرهای اسلامی به نمایش گذارده است که یکی از بهترین مجموعه‌های هنر اسلامی در جهان است. بنای موزه خود، مملو از جزئیات زیبای معماری اسلامی است و گالری‌های موزه انواع فرش، اشیاء گوناگون، کاشی و سرامیک، جواهرات، اسلحه‌ها، نسخ خطی و قرآن‌ها، و پارچه‌ها را به نمایش گذارده‌اند. موزه همچنین بخش‌هایی برای معرفی معماری اسلامی و همچنین هنر چین و هند دارد.

دیدنی‌های جذاب موزه شامل بازسازی یک اتاق دوره عثمانی، طلاکاری‌ها و جواهرات و ماکت مساجد معروف در سراسر گیتی است.
مجموعه همچنین شامل یک رستوران با غذاهای خاورمیانه‌ای و یک فروشگاه بی‌نظیر از آثار هنری اسلامی است.

مسجد نگارا(مسجد ملی)
گنبد ستاره ای مسجد نماد 13 استان مالزی و اصول 5 گانه دین اسلام می باشد. مسجد بزرگ نِگارا، یا مسجد ملی مالزی، اصلی‌ترین نمازخانه مسلمانان کوالالامپور است. این مسجد در ۱۹۶۵ تأسیس شد و طرح بنای آن از مسجد بزرگ مکه الهام گرفته شده. این مسجد گنجایش ۵۰۰۰ نیایشگر را دارد و در میان ۱۳ هکتار باغ واقع شده‌است. گنبد چتری شکل و آبی رنگ آن هجده گوشه دارد که نشانی از ۱۳ ایالت مالزی و پنج رکن اصلی اسلام هستند. یک مناره ۷۴ متری بر فراز مسجد قرار دارد و صدای اذان آن را می‌توان در تمامی چاینا‌تاون نیز شنید. غیرمسلمانان نیز می‌توانند خارج از زمان‌های نمازگذاری از مسجد بازدید کنند. در نزدیکی این مسجد آرامگاه بزرگان مالزی به نام مقام پهلوان قرار دارد.

پارک پروانه ها ،  پارک پرندگان  و  باغ ارکیده
پارک پروانه کوالالامپور، مجموعه‌ای حیرت‌انگیز از بیش از ۶ هزار پروانه از ۱۲۰ گونه مختلف در بوم طبیعی خود. پارک پروانه همچنین بیش از ۱۵ هزار گیاه و گونه‌های گیاهی گوناگون برای بازآفرینی فضای جنگل‌های بارانی را شامل می‌شود. برخی از پروانه‌های رنگین کمانی که در قفس‌ها پرواز می‌کنند هیولاوار بزرگ هستند. گالری حشرات نیز بخشی دیگر از مجموعه است، جایی که از هیبت هزارپاها و عنکبوت‌های مالزیایی به لرزه می‌افتید.
باغ پرندگان شامل بیش از 3000 پرنده در 200 گونه ی محلی و غیر محلی می باشد که در 4 منطقه ی مجزا نگهداری می شوند.
باغ ارکیده که در آن نیز بیش از 500 نوع از این گیاه با رنگ و گلهای متفاوت دیده می شود. در این با بیش از 800 نوع از گل های ارکیده مالزی وجود دارد.

دیدنیهایی که در طی این سفر دیدیم بسیار بیشتر از اینها بود که شرح کامل آن در این وبلاگ نمی گنجد. تا همین جا هم، از همراهی یکایک تان ممنونم و امیدوارم این توضیحات هم برای سوشیانس به یادگار بماند و هم منبع فشرده و مناسبی برای علاقه مندان سفر به مالزی باشد.