Daisypath Happy Birthday tickers
سفر به مالزی 1 - دلبند
 
 
 
سفر به مالزی 1
ساعت ۳:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢۸  

هفته گذشته، به لطف خدای مهربان رفتیم مالزی. راستش اول قرار بود پکیج مالزی-سنگاپور را برداریم که با برداشتن ارز دولتی، مجبور به حذف سنگاپور شدیم تا بدین وسیله هزینه ها را کاهش دهیم. اما، در مالزی صد بار خدا را شکر کردیم که سنگاپور نرفتیم چون دیدنی های کوالالامپور عملا آن قدر متنوع و متعدد بود که گنجاندن سنگاپور در سفر، باعث حذف بسیاری از گشت ها می شد و بدون این که توانسته باشیم کوالالامپور را درست ببینیم، مجبور به بازگشت می شدیم.
مالزی در جنوب شرقی آسیا واقع شده است. این کشور از شمال با تایلند، از جنوب با سنگاپور و از غرب با اندونزی همسایه می باشد. مساحت این کشوربالغ بر سیصد و بیست و نه هزار کیلومتر مربع و جمعیت آن بیش از بیست و هفت میلیون نفر است. زبان رسمی باهاسا مالایا است ولی زبان انگلیسی به صورت گسترده ای صحبت می شود. دین رسمی این کشور اسلام است.
آب و هوای مالزی معتدل استوایی و واحد پول این کشور رینگیت می باشد. این کشور دارای 13 استان و پایتخت این کشور کوالالامپور است. ساکنان مالزی به سه نژاد مالایی، چینی و هندی تقسیم می شوند. مالایی ها 75%، چینی ها 30%، و هندی ها 10% بوده و باقی ساکنان مالزی را یوراشیان (اروپا ـ آسیایی ها) و مردم ایالت صباح و ساراواک تشکیل می  دهند.
تاریخ مالزی به 4 دوره ی قرن های آغازین، دوره استعماری، دوره استقلال و دوره پس از استقلال تقسیم می شود. قرون آغازین به 40000 سال پیش از میلاد  باز می گردد. دوران استعماری در سال 1819 آغاز می شود و پس از شکست ژاپن در جنگ جهانی، مالزی به استعمار انگلیسی ها در می آید. در سال 1957 مالزی استقلال خود را اعلام نموده و از آن پس، دوران پس از استقلال آغاز می شود که تا کنون هم ادامه دارد.

دیدنیهای مالزی
تنوع و گوناگونی فریبنده معماری کوالالامپور، محصول دوران‌های‌ توسعه ناگهانی آن است: از ساختمان‌های برازنده مستعمراتی گرفته تا بنا‌های بزرگ و بلندپروازانه ای چون برج‌های دوقلوی پتروناس . به این معجون، فستیوال‌های پرهیاهوی شهری و بازار‌های خیابانی را اضافه کنید تا شهری به دست آید که ارزش گشت و گذار و کشف را داشته باشد.

 
بر ج های دوقلوی پتروناس
این دو برج با 452 متر ارتفاع و 88 طبقه بلندترین برج های دوقلوی جهان می باشند. برج‌های دوقلوی پتروناس نماد شهر کوالالامپور، دفتر مرکزی شرکت ملی نفت و گاز پتروناس (واقع در یکی از برج ها)و تا همین اواخر بلند‌ترین برج جهان بوده است. این دو برج شیشه ای چون دو راکت متصل به هم بر فراز آسمان کوالالامپور قد کشیده‌اند و تمثیلی تمام عیار از رشد شهابی کوالالامپور، از معدنی کوچک به کلان‌شهری فضایی را رقم می‌زنند.

معمار آرژانتینی،سزار پلی،این برج‌ها را با الهام و بهره‌گیری از تلفیق نماد‌های جشن‌های سنتی و هنر اسلامی خلق کرده است. بنای ستاره‌ای هشت وجهی از کاشی‌های دوره اسلامی می‌آیند، پنج قسمت بنا از پنج رکن اسلام حکایت دارند و تاج برج‌ها نیز مناره‌های مساجد را به یاد می‌آورند.
این برج‌های دوقلو با احتساب آنتن بالای آن‌ها، ۴۵۲ متر ارتفاع دارند. تعداد طبقات هر برج ۸۸ طبقه است و جمعا ۷۸ آسانسور در این دو ساختمان فعال هستند. این دو برج از زیر توسط مرکز خرید سوریا به هم متصل هستند، همچنین پلی طبقات ۴۱ و ۴۲ این دو برج را به هم متصل می‌کند. ارتفاع این پل از سطح زمین ۱۷۵ متر و طول آن ۵۶ متر است.
کار ساخت این برجها از سال ۱۹۹۵ شروع شد و در زمانی کوتاه(دو سال و چهار ماه) در سال ۱۹۹۸ به اتمام رسید. دولت مالزی ساخت این برجها را به عنوان نماد پیشرفت اقتصادی این کشور در دستور کار خود قرار داد. امروزه برج‌های دوقلو پتروناس به یکی از نمادهای اصلی کوالالامپور و مالزی تبدیل شده اند.
شایان ذکر است به دلیل نزدیکی این برجها به مرکز نمایشگاههای مالزی (KLCC) ، این برجها نیز به اشتباه به برجهای KLCC معروفند، به شکلی که در سرتاسر جاده‌های مالزی، تابلویی که شما را به سمت این برجها هدایت می‌کند و عکسی از برجها را نیز داراست، به این برجها با همان نام KLCC اشاره می کند.
این برجها توسط ژاپنی‌ها و کره‌ای‌ها - هر کدام یکی از برجها - طی مسابقه‌ای برای تکمیل پروژه ساخته شده و سپس دو برج با پلی به هم متصل شده اند.
در طبقه پایین برجها مجتمع خرید بزرگ سوریا قرار دارد. من این مرکز خرید را خیلی دوست داشتم هرچند که با وجود حراج های 50 و 70 درصدی ماه رمضان، بازهم همه چیز آن قدر گران بود که ما فقط به خرید لباس وکفش واسباب بازی برای سوشیانس بسنده کردیم. مادرکر مارک محبوب من در کنار گپ و گس و سایر مارک های مشهور به عرضه لباس و کفش کودکان در این مرکز خرید مشغول است و در کنار نمایندگی مادرکر می توانید از چندین مغازه اسباب بازی فروشی بزرگ و پر از اسباب بازی های مرغوب از مارک های مختلفی مثل توماس اند فرندز و...لذت ببرید. در طبقه پایین KLCC ،آکواریوم کوالامپور وجود دارد. این مجموعه با 60000 فوت مربع مساحت، شامل انواع گونه های ماهی و آبزیان می باشد. آکواریوم کوالالامپور (کی‌ال آکواریا) یک آکواریوم بسیار بزرگ بوده که میزبان ۵۰۰۰ گونه مختلف آبزیان مناطق حاره‌ای است. این مجموعه، شامل یک تونل شیشه‌ای زیر آب به طول ۹۰ متر، نمایشگاه‌های مختلف پوشش‌های گیاهی و جانوران، آبزیان و گیاهان دریایی، کیوسک‌های اطلاع‌رسانی مولتی مدیا و فروشگاه هدایا است. برنامه‌های گوناگون آموزشی نیز بخشی از خدمات این مجموعه است.
تماشای غذا دادن به کوسه‌ها یکی از جذاب‌ترین برنامه‌های این آکواریوم است که همه روزه ساعت ۱۵ اجرا می‌شود.


پوترا جایا
این شهر پایتخت جدید سیاسی ـ اداری مالزی است. شهری جدید و مدرن که از کوالالامپور حدود ۲۵ کیلومتر فاصله دارد و در مسیر فرودگاه بین المللی  KL  قرار دارد. از نظر لغوی پوترا به معنای پادشاه و جایا به معنای موفق است. قدمت این شهر فقط 14 سال است و به شهر قانون مشهور است.

این شهر در سال 1996 بدستور دکتر مهاتمیر محمد  نخست وزیر وقت مالزی ساخته شد و  از نظر اداره سیستم های شهری به شهر هوشمند تشبیه شده است و  توسط دوربین های مداربسته مدیریت می شود و بر پایه مولتی مدیا ساخته شده و نظم و انضباط و زیبائیهای آن واقعا دیدنی و معماری ساخت آن نیز ترکیبی از معماری اسلامی و مدرن غربی است. پوتراجایا پایتخت جدید سیاسی مالزی محسوب می شود و کارکنان دولت عمدتا در این شهر زندگی می کنند. ساختمانهای شیک و خیابانهای زیبا و عریض و بعضا سنگ فرش شده نظر هر بازدید کننده ای را به خود جلب می کند. از ترافیک موجود در سطح شهر هم خبری نیست و اتومبیل ها به راحتی و بدون توقف در حرکت هستند.
در مرکز این شهر دریاچه مصنوعی  ایجاد شده که پل های زیبائی بر روی آن ساخته اند که از معماری های مختلف بهره گیری شده که من جمله می توان به پل خواجوی اصفهان و الکساندر سوم فرانسه اشاره کرد.  بعضی از ساختمانهای اطراف دریاچه هم شبیه سازی شده ی برخی از اماکن مشهور دنیا نظیر تاج محل، طاق نصرت پاریس و ... هستند.
مسجد بزرگی هم در حاشیه این دریاچه قرار دارد که بسیار زیبا ساخته شده و ارتفاع مناره آن حدود 116 متر هست.  مسجد پوترا یا مسجد صورتی که گفته می شود نزدیک به 15000 نفر ظرفیت دارد و افراد غیر مسلمان هم با پوشیدن شنلی کلاه دار که در ورودی مسجد به آنها داده می شود، می توانند از این محل بازدید کنند.
این مسجد با الهام از معماری ایرانی در دوره ی صفویه در داخل دریاچه ساخته شده و تنها از یک ضلع به خشکی راه دارد. رنگ صورتی مسجد با سنگ های گرانیت کف و درب های چوبی جلوه ای متفاوت به این مسجد داده است .
ساختمان اجلاس سران کشورهای اسلامی در پوتراجایا ساختمانی است با گنبدی آبی رنگ بر بلندای تپه‌ای بر فراز شهر که سمبل قدرت است. نکته جالب این بنا، استفاده از اصول معماری اسلامی، مغولی، رومی و مالایی در کنار یکدیگر است. این ساختمان شش طبقه ای برای بازدید عموم - به جز روزهای تعطیل - باز است. این مجموعه طوری طراحی شده که میهمانان نخست وزیر دید پانارومیک به کل پوترا‌جایا داشته باشند.

غار باتو
غار باتو نام معبدی در سیزده کیلومتری شمال شهر کوالالامپور در کشور مالزی است. این معبد به دلیل نزدیکی به تپه‌ها و مجموعه غارهای اطرافش و نزدیکی به رودخانه باتو که در پشت این تپه واقع شده‌است، به معبد غار باتو شهرت دارد. این معبد یکی از معروفترین معابد هندو در خارج از کشور هندوستان می‌باشد. سالانه بیش از یک و نیم میلیون نفر از این معبد دیدن می‌کنند که از این رو، این معبد به یکی از پر بازدیدترین اماکن مذهبی جهان بدل شده‌است. در بین مردم هندوی مالزی، شهرت غار باتو به میلیون‌ها سال می‌رسد، زمانی که بومی‌های منطقه از غارها بعنوان سرپناه استفاده می‌کرده‌اند. در سال ۱۸۹۱ یک بازرگان مشهور هندی در مالزی، این معبد را به یکی از بزرگان تاریخ مذهبی هندو پیشکش کرد و مجسمه امروزی را بنا نهاد. در سال ۱۹۲۰ تعداد ۲۷۲ پله برای دسترسی آسان تر زائران به غارهای این معبد، در دامنه ی این غار ساخته شد. مجسمه ی عظیم الجثه ای که یر در غار نصب شده، لرد موروگان پسر شیوا است که افسانه اش هم این چنین است که شیوا به دو پسرش گفت که بروند و دنیا را ببینند و هرکدام که زودتر برگردند، او جانشین پدر خواهد شد. موروگان بار سفر بست و به سفر دور دنیا رفت. اما برادرش فقط دور پدر و مادرش چرخید و گفت شما دنیای منید. پدرش به او گفت که تو از عقلت استفاده کردی و شایسته است که جانشین من شوی. وقتی موروگان از سفر دور دنیا برگشت و برادرش را به جای پدر دید، خشمگین شد و سر از تن برادر جدا کرد. اما بعد، از کرده خود پشیمان شد و به عزلت گزینی و مدیتیشن و عبادت روی آورد تا بالاخره بودا او را بخشید و به او گفت که سر فیلی را بر تن برادرش بنشاند تا او را دوباره زنده کند و او چنین کرد و این مجسمه در یادبود او ساخته شده است.
وقتی به این محل می رسید، میمون هایی که در غار زندگی می کنند و مدام روی پله ها جست و خیز می کنند، به استقبال تان می آیند. اگر سر راه بادام زمینی و موز خریده باشید که کارتان زار است!
این مکان در طول دوران استعمار به عنوان یک منطقه تفریحی و پس از آن به عنوان مخفیگاهی برای ک م و ن ی س ت ها مورد استفاده قرار می گرفت. در ایام عید هندوها ،تایپوسام، زائران هندو و گردشگران بسیاری از سراسر جهان به این غار می آیند و بازدیدکنندگان با دیدن هزاران عابدی که بدن های شان را با قلابها و سوزن ها و سیخ های فلزی سوراخ می کنند، حیرت زده می شوند.

گنتینگ هایلند
گنتینگ یا گنتینگ هایلند یکی از نقاط دیدنی مالزی در قسمت شمالی پایتخت این کشور - کوالالامپور- می باشد. گنتینگ در ارتفاع بیش از هزار و هشتصد متری از سطح دریا واقع شده است، فاصله گنتینگ تا کوالالامپور پنجاه و یک کیلومتر است. مجموعه گنتینگ متشکل از پنج(به قولی هفت) هتل متفاوت با بیش از ده هزار اتاق، یکی از بزرگترین مجموعه هتل های جهان است. در این مجموعه، دو شهربازی یکی در فضای باز و یکی هم در فضای بسته وجود دارد. دو ک ا ز ی ن و که تنها ک ا ز ی ن وهای موجود در مالزی هستند، در این مجموعه قرار دارند.

تعداد زیادی فروشگاه و رستوران متنوع نیز در این مجموعه وجود دارد که روزانه میهمان هزاران گردشگر از نقاط مختلف دنیا و به ویژه آسیای شرقی هستند. برای رسیدن به ارتفاعات گنتینگ می توان از تله کابین مجموعه استفاده کرد که بالغ بر سه کیلومتر طول دارد و بلندترین و سریع ترین تله کابین آسیای جنوب شرقی قلمداد می شود.
تاریخچه: در سال ۱۹۶۴ شخصی به نام تن سری لیم گوه تونگ اولین برنامه ریزی برای پیدایش یک مجموعه تفریحی در بلندیهای گنتینگ را انجام داد. وی پیش بینی کرد که با توجه به آب و هوای گرمسیری و استوایی کشور مالزی , وجود یک چنین مجموعه اقامتی تفریحی بتواند بسیار مفید باشد. وی با همکاری عده ای دیگر و بعدها با همکاری دولت مالزی و سرمایه گذاری تمام دارایی شخصی خود در این پروژه، در سال ۱۹۷۱ توانست اولین هتل مجموعه ی گنتینگ را با نام هتل گنتینگ افتتاح کند. این هتل در حال حاضر هتل تم پارک نام دارد.
تا سال ۲۰۰۸ میلادی پنج هتل با نامهای هتل تم پارک , هتل گنتینگ , هتل هایلندز , هتل ریسورت و هتل فرست وود مورد بهره برداری قرار گرفته اند.
ارتفاع گنتینگ از سطح دریا هزار و هشتصد متر است، پس بهتر است یه لباس نسبتا گرم با خودتان ببرید.
در مسیر برگشت، سری به معبد چین سویی یا بهشت و جهنم زدیم که واقعا زیبا بود و در غرفه های گوناگون آن، مجسمه های زیبایی مراحل مختلف طی طریق سالکان از جهنم تا بهشت و رسیدن به روشنگری را به تصویر کشیده بودند.

ادامه دارد...