Daisypath Happy Birthday tickers
چند ایده برای کاردستی - دلبند
 
 
 
چند ایده برای کاردستی
ساعت ۱٠:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۱٢/٢  

مدتی پیش یکی از دوستان نازنین وبلاگی در کامنتی خصوصی خواسته بود که برای شروع کارهای پرورشی راهنماییش کنم. هرچه سعی کردم بتوانم این برنامه را مدون و نظام مند در ایمیلی شسته و رفته در اختیارش قرار دهم، نشد. عمدتا، به این دلیل که بسیاری از این فعالیت ها فی البداهه به ذهنم می رسند. نمونه اش، این کلاژ حجمی که مشاهده می فرمایید.

راز خلقت این کاردستی در تمیزکاری یک روز اتاق سوشیانس نهفته است. سر کلاس هنر و خلاقیت، یکی از مادران اجازه خواست تا زمانی از یک جلسه را در اختیار داشته باشد تا فعالیتی را به بچه ها آموزش دهد. خود تکنیک به خودی خود جالب بود اما مناسب این سن نبود. باید مداد شمعی ها را از پهلو محکم روی بوم می کشیدند و بعد با روغن برزک سطح کار را آغشته می کردند. اما زور دست بچه ها کافی نبود که نتیجه خوبی از کار بیرون آید. تازه نمی دانم مشکل از کجا بود که کاردستی را چهار هفته روی شوفاژ قرار دادیم و متاسفانه خشک هم نشد. از آن سو هم، قبلا گلوله هایی با گل رس درست کرده بود که قرار بود گردنبندش کنیم ولی به اشتباه به جای گواش، آکریلیک داده بودم دستش تا رنگشان کند و کار جالبی از آب در نیامده بود. وقت نظافت، خواستم هم بوم و هم گردنبند را دور بیندازم که ایده ای در  ذهنم جرقه زد. بوم را با دستمال کاملا پاک کردم و رنگ های تیره آکریلیک را به سوشیانس دادم تا سطحش را به رنگ خاک تیره کند. با چسب مایع هم گلوله های گردنبند را به عنوان دیواره ی سنگی دور بوم چسباند. مترسک (بدون لباس تنش) کار تنها جلسه ای بود که سوشیانس را موسسه ماندا×لا برده بودم و بازده اش با توجه به مدت کلاس و شهریه اش کافی و رضایت بخش به نظرم نیامد. سوشیانس خودش نوارهایی از مقوای رنگی برید و برای مترسک لباس درست کرد. مانده بودم که چطورکشاورزان را درست کند که لطف خداوند کار خودش را کرد. نوه دوست مادرم(یامین) که دختربچه ای شیرین و مهربان و دوسال از سوشیانس بزرگتر است، خودش با دستهای کوچکش عروسکها را که شوهرخاله اش از چین برایش سوغاتی آورده بود، با نوار چسب هایی به طول بیست سانت کادو کرده بود و برای سوشیانس فرستاده بود(عزززززززززیزم). کاج ها را هم از تکنیک تکه چسبانی روی میوه کاج که خانم مردوست-مربی هنر و خلاقیت سوشیانس- یادمان داده بود استفاده کردیم. چشمه آب را هم این طور درست کرد که یک تکه گل رس را دادم لوله کرد و بعد آن را حلقه کرد و چسباند. یک تکه تنظیف گردگیری برید و داخلش گذاشت و با رنگ پارچه آبی رنگش کرد. مزرعه هم از رشته فرنگی درست شده است. دیگر جانم برایتان بگوید که چون بلد نبود مکعب ببرد و بچسباند، از خود جعبه گل رسش استفاده کردیم و فقط تکه های مقوا های رنگی را که بلد است به شکل نامنظم ببرد، رویش چسباند. برای در و پنجره هم دستش را وقت برش گرفتم تا بتواند مربع و مستطیل دربیاورد.

تکنیک دیگری که در طی این مدت به نظرم رسید، چاپ منفی بود. همین طور که ملاحظه می کنید، اشکال هندسی را با مقوا در آوردم و روی بوم چسباندم و دادم تا تمام سطح آن را به میل خودش با رنگ پارچه متالیک نقاشی کرد و بعد مقواها را کندم تا زیرشان که سفید مانده بود، هویدا شود. منتهی، اشتباه من استفاده از مقوا به جای طلق بود. چون مقوا در اثر رنگ کاری به سطح بوم جوش می خورد و رسما بیچاره شدم تا آنها را بدون این که بوم پاره شود، به قول سوشیانس "کنده کنم".

 

بعد از این کار، به ذهنم رسید که از این تکنیک برای ساخت پرتره استفاده کنم. برای این کار، یک بیضی از طلق بریدم و وسط بومی چسباندم و دادم نقاشی کرد که در نتیجه آن کادر دور پرتره ایجاد شد. بعد طلق را کندم و این بار برعکس دور را طلق چسباندم و بیضی سفید را در دسترس قرار دادم و البته به جای اجزای صورت نوار چسب چسباندم. و دوباره بوم را دستش دادم تا نقاشی کند. بعد طلق و چسب ها را برداشتم و دو تا تکمه دادم تا جای چشم ها بچسباند. موها را هم از باقیمانده مقواهایی که برای خانه در کاردستی مزرعه بریده بود، درست کرد. بعد هم گفت که این آقا هم پاپیون می خواهد هم خانم!!!!!!!!!!!!!!!!! برای درست کردن پاپیون، چسب را به شکل پاپیون تو پر روی بوم ریختم تا وقتی که خرده مقواها را که خودش بریده بود، رویش می چسباند، شکل مورد نظر را بگیرد. از آن روز، مدام غر می زند که بوم بخریم، خانم درست کنیم تا آقا تنها نباشد. بعد به من می گویند به بچه دوم فکر نکن. وقتی بچه سه ساله من دغدغه تنهایی آقا را دارد، من چطور دغدغه تنهایی خودش را نداشته باشم؟!

این هم عکس گل پسر که برادرم که منزل ما مهمان بود و زحمت عکس گرفتن از کاردستی هایش را برعهده داشت، ناغافل از او گرفته است. البته، در اثر آنفولانزای ترسناکی که سه هفته طول کشید، خیلی لاغر و رنگ پریده شده است و الان شکر خدا دوران نقاهت را می گذراند.
خدای مهربان همه گنجشک های خانه هایمان را در پناه خود صحیح و سالم حفظ کند. الهی آمین.