Daisypath Happy Birthday tickers
سه گانه - دلبند
 
 
 
سه گانه
ساعت ۱۱:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٥  

دوستان بسیار عزیزم
1- قرارداد ترجمه کتاب جدیدی را در زمینه روانشناسی کودکان بستم، تنها به این دلیل که از عنوان یکی از فصل هایش خیلی خوشم آمد. ترجمه اش می شود: کودکانی که متفاوت رفتار می کنند، متفاوت فکر می کنند.
قشنگ است، نه؟
به دلیل تعهد اخلاقی مبنی بر حفظ محتوای کتاب پیش از چاپ، اجازه ندارم که مستقیما جملات کتاب را کپی کنم. اما کل محتوی یک فصل دیگر این کتاب به تاکید فراوان بر جلوگیری از رشد پرخاشگری در کودکان برمی گردد. در کلاس بادبادک، هم خود من هم مادران دیگر تا جایی که دیده ام، نسبت به مقوله کتک زدن بچه مان توسط بچه همسن دیگر با اغماض عمل می کردیم و می کنیم. فقط بچه ها را از هم جدا می کنیم و از کتک خوردن بیشتر بچه مان جلوگیری می کنیم و نهایتا به تذکر کوچکی مبنی به اینکه نه نباید سوشیانس(یا حالا هرکس اسم بچه خودش) را بزنی و ما فقط باید همدیگر را ناز و بوس کنیم، بسنده می کردیم و می کنیم. اما این کتاب به تفصیل و تاکید فراوان، نسبت به این مورد واکنش تند نشان می دهد و می گوید که اگر در کودکی، کتک زدن بچه های دیگر به شکل یک رفتار تکرار شونده درآید، نشانه عدم تعادل است و باید کودک تحت مشاوره قرار گیرد تا تکنیک های جایگزین حل مشکل را فراگیرد. مادران کودکانی هم که فرزندشان مورد خشونت بچه مهاجم قرار می گیرند، نباید موضوع را سهل بینگارند، چون ممکن است مثلا دست یک بچه یکی دو ساله زور چندانی نداشته باشد، اما اثرات روانی بدی در کودک کتک خورده باقی خواهد گذاشت. در این کتاب ضمنا نوشته شده که تقریبا محال است که کودکی پرخاشگر باشد اما والدینش به نوعی از رفتارهای خشونت آمیز یا تحقیر کننده در رابطه با خودش استفاده نکرده باشند. بچه ما که کیسه بوکس بچه های دیگر نیست. هست؟
  
2- به خانه کارآفرینی و پرورش خلاقیت کودک و نوجوان که زیر نظر مرکز رشد و توسعه کارآفرینی شهرداری منطقه 5 است، و اگر اشتباه نکنم زهره جون، یکی از دوستان و خوانندگان عزیز این وبلاگ، لطف کرده و به من توصیه کرده بود، سری زدم. کلاس های متفاوتی دارد که کارگاه هنر و خلاقیت کودک و مادرش به درد من می خورد. اسم سوشیانس را نوشتم اما به علت تراکم متقاضی، گفتند که ممکن است مدتی در لیست انتظار بمانم. خواستم اطلاع رسانی کنم، که اگر کسی علاقمند است، تماس بگیرد و از این مرکز استفاده کند. البته، اصلا نسبت به کیفیت دوره ها اطلاعی ندارم. اگر کسی هم هست که تجربه خاصی در این زمینه داشته باشد، ممنون می شوم به اشتراک بگذارد. 
نشانی: بزرگراه اشرفی اصفهانی- بعد از ساختمان تیراژه- شماره 156
تلفن: 44493155-44493154

3- خاطره کوچکی هم از سوشیانس نقل کنم.
داشتم آدامس می جویدم.
سوشیانس: آداس بده.
من از ترس قورت دادن، آدامس را زیر زبانم قایم کردم و دهانم را باز کردم.
سوشیانس با تعجب زیاد: ای بابا، خوردی؟!!!!!!!!!!خنده
راستی یادتان باشد که منهای ترس از خفگی، درست است که بالغ بر 95% مواد غیرخوراکی غیر تیز و برنده بلعیده شده، بدون ایجاد مشکلی از بدن دفع می شوند. اما به گفته مربی هنر و خلاقیت سوشیانس، در صورت دفع نشدن، هضم آدامس در معده حدود هفت سال طول می کشد! به همین خاطر تا اطمینان پیدا نکرده اید که بچه آدامس را قورت نمی دهد، از دادن آدامس به وی خودداری کنید.