Daisypath Happy Birthday tickers
بادبادک-تجربه اول - دلبند
 
 
 
بادبادک-تجربه اول
ساعت ٦:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱/٢٤  

امروز، به لطف خدا با سوشیانس در اولین جلسه کلاس هنر و خلاقیت موسسه بادبادک شرکت کردیم. واقعا، هرچه از خوبی این کلاس بگویم، باز نتوانسته ام حق مطلب را ادا کنم. برنامه هر جلسه با جلسات دیگر متفاوت است. در ابتدای جلسه، مادران و بچه ها شروع به (نمی شود اسمش را ر ق ص گذاشت) نوعی حرکات موزون با آهنگ عمو زنجیرباف سی دی کودکانه سودابه سالم کردند که واقعا سی دی خوبی بود. مادران شروع به تقلید حرکات مربی کردند و بچه ها در حلقه ایستاده بودند و تماشا می کردند. مربی گفت که اگر بچه ها را به حال خودشان بگذاریم از جلسه سوم-چهارم خودشان وارد عمل می شوند. سی ثانیه بعد، با خوشحالی دیدم که سوشیانس شروع به کف زدن کرده و دور خود می چرخد. مربی بر اهمیت دادن خوراک شنیداری مناسب به بچه ها در قالب موسیقی های کلاسیک و بیبی انشتین (بیبی انستاین) خیلی تاکید کرد.

مرحله بعدی، نقاشی با گواش بود. هفته ای یک رنگ به بچه ها معرفی می شود و کاملا آزاد گذاشته می شوند تا خلاقیت خود را بروز دهند. مربی تاکید داشت که هرگز خانه و جوجه و چشم-چشم دو ابرو و... برای بچه ها نکشیم و کاملا آنها را آزاد بگذاریم تا خود را آزادانه ابراز کنند. رنگها هم گواش بود. نقاشی های خوشگل پسرم را گرفتم تا به دیوار بزنم تا ببیند و تشویق شود. دستهای خودمان و بچه هایمان را هم رنگ کردیم و کلی کاغذها را مهر کردیم.

در قسمت بعدی، بچه ها کلی کاغذ پاره کردند و درون تشت ریختند و بعد با هیجان بارانی از خرده کاغذها را سر همدیگر ریختیم. سوشیانس بنده خدا بر خلاف دو قسمت قبلی که مهارت های قابل تحسینی در حد سن خودش بروز می داد، خیلی تمایلی به پاره کردن کاغذها نداشت و اولش کاغذها را به من می داد! ناراحتبه خاطر اینکه، تمام کتابخانه های منزل ما باز است و درب شیشه ای و... ندارد، بهش یاد داده بودیم که کتابهایمان را پاره نکند (البته بعد از به شهادت رسیدن کتاب مورچگان موریس مترلینگ بهنام بیچاره) و از آن وقت به بعد، هر وقت کاغذی روی زمین پیدا می کرد و به ما می دادش، خیلی تشویقش می کردیم. به همین خاطر، طفلکی اولش هنگ کرده بود ولی بعدش دلی از عزا درآورد (بیچاره کتاب هایمان از این به بعد)! نیشخندو دست آخر هم مربی کیسه ای آورد که بچه ها خرده کاغذها را درون آن جمع کنند که به خاطر تمرین هایش با مامانم در جمع کردن لگوها و عروسک هایش، از همه بچه ها بیشتر کمک کرد و تا آخرین قطعه کاغذ را هم در کیسه انداخت. (خواهش می کنم مادران دختردار خط بالا را مجددا بخوانند و موقع انتخاب داماد، گوشی دستشان باشد!) چشمکزبان

قسمت بعدی، شعر خوانی بود که توپ سفیدم هنگامه یاشار را باهم خواندیم و دست زدیم. فقط من شعر را حفظ نبودم و از روی کاغذ خواندم!خجالت

چون این جلسه رنگ زرد حاکم بود، مربی یک کیسه پر از وسایل زرد رنگ آورد و به هر بچه شی زردی داد. به سوشیانس سیب زرد افتاد که فورا گازش زد! و وقتی با منع مربی مواجه شد، و دید سیب داشتن فایده ای برایش ندارد، سیب را با گل زردی که دست یکی از بچه ها بود، عوض کرد و گل را هم به من هدیه داد. خب، به نظر شما من نباید فدای این بچه مهربانم شوم؟بغلماچ

بعد مربی بچه ها را واداشت تا اشیایشان را با هم تعویض کنند و آنها را مورد تشویق قرار می داد.

کارهایی که در این جلسه کردیم، تا اینجا یادم می آید. در نهایت هم بچه ها را قلقلک دادیم و خنداندیم و سفت بوسیدیم و دست زدیم و کلاس تمام شد.

این کلاس هنوز دو سه نفر جا دارد و می توانید تا دیر نشده، برای جلسه بعد بچه ها را بیاورید. واقعا عالی است و منهای تمام مهارت هایی که به بچه ها می آموزانند، این باهم بودن بچه هاست که بزرگترین والور این کلاس محسوب می شود. مربی می گفت که در کانادا، کلی شهریه می پردازند تا نوزادان در کنار هم قرار بگیرند و فقط همدیگر را ببینند. اینجا، سوشیانس کم کم کمرویی اش را کنار گذاشت و به زیبایی با همسالان خودش درهم آمیخت و ارتباط برقرار کرد. به نظر من، این فرصت را از بچه ها نگیریم.

شهریه کلاس هم برای یک ترم ده جلسه، هشتاد هزار تومان است. باور کنید که خود ما از طبقه متوسط جامعه هستیم و برای تامین بهترین ها برای پسر کوچولویمان همیشه از نیازهای خودمان مایه می گذاریم. به هر حال، کاری را شروع کرده ایم و باید درست به نتیجه برسانیمش.

منزل ما غرب تهران است. اگر کسی در این حوالی هست که علاقمند است بچه اش را به این کلاس ببرد ولی نبود وسیله یا بعد مسافت مانعش است، من با کمال میل حاضرم هماهنگ کنیم که با هم برویم. باور کنید که اصلا زحمتی برای من نیست و تازه باعث خوشحالی است که در این مسیر طولانی تنها نباشیم. فقط خصوصی یا عمومی کامنت بگذارید تا من دنبالتان بیایم.

دیگر اینکه، آدرس و شماره تلفن موسسه بادبادک را می گذارم که تماس بگیرید. این موسسه برای تمام رده های سنی کودک و نوجوان کلاسهای متنوعی دارد که واقعا دستشان درد نکند، ولی کلاسی که در بالا شرحش را دادم، مربوط به "هنر و خلاقیت بچه های یک تا دو سال" است و زمانش ساعت 3-2 بعد از ظهر سه شنبه هاست.

آنطور که در پشت بروشوری که برای شما گرفتمش، خواندم، نوشته است که هنرکده بادبادک حاصل 30 سال تجربه های پژوهشی ایرانی و بین المللی است و اولین و تنها موسسه تخصصی هنر کودک در ایران محسوب می شود. توضیحات بیشتر در این زمینه را می توانید در مجله شهرزاد بخوانید. خود من هم از همان جا با این موسسه آشنا شدم منتهی راستش به خاطر شهریه اش کمی دو دل بودم که آیا واقعا موثر هست یا فقط به درد این می خورد که در مهمانی ها پا روی پا انداخت و فخر فروخت که بچه من کلاس فلان می رود!!!!!!! که دیدم واقعا کلاس خوبی است و همان جا با خودم گفتم که در وبلاگ سوشیانس بنویسم و اطلاع رسانی کنم.

 

آدرس: خ جردن شمالی-کوچه گل گونه- پلاک 29- موسسه بادبادک

تلفن: 09360700144-22057522

www.badbadak.ca

شعبه دیگرش هم در پاسداران- میدان حسین آباد است. تلفن: 22950270

 

پ.ن.: برای دوستان شهرستانی (خارج از کشوری ها که خودشان در معدن طلا هستند!) و یا دوستانی که امکان شرکت در کلاسها را ندارند، سعی می کنم هر جلسه تا جایی که امکان دارد خلاصه ای از کارهایی را که انجام داده ایم، بنویسم تا در خانه با کوچولوهایشان کار کنند.

موفق باشید.ماچ